Služby duly

MUDr. Vlaďka Obdržálková

 

Dula je pomocnicí a průvodkyní ženy v těhotenství, při porodu, v období šestinedělí a ranného dětství dítěte. Dula poskytuje psychickou a emocionální podporu, radí a vzdělává, podle přání fyzicky pomáhá při porodu. Doplňuje práci porodních asistentek, lékařů a zdravotních sester, ale nezasahuje do jejich kompetencí.

 

OBDOBÍ TĚHOTENSTVÍ

V období těhotenství je matkám i otcům blízkou osobou vždy, když potřebují praktickou pomoc, lidskou nebo odbornou radu. Pomáhá jim připravit se na roli rodiče. Příprava na porod probíhá v průběhu celého těhotenství, kdy maminka navazuje blízký vztah se svým tělem, s miminkem, se svými pocity, fyzickým, mentálním i dechovým cvičením se připravuje na hladký, přirozený, bezbolestný porod. Dula spolupracujeme na dobrém psychickém stavu matky pomocí různých psychoterapeutických metod a pomocí metamorfní techniky.

 

POROD

V době porodu poskytuje rodičce zázemí, jistotu a podporu buď svojí přímou přítomností u porodu nebo radou po telefonu. Posiluje víru a důvěru ve vlastní síly a v ženinu přirozenou schopnost přívést na svět dítě, zejména v prostředí, které si sama vybere.

 

ŠESTINEDĚLÍ

Po narození děťátka hledá s rodiči způsoby a cesty, jak uspokojit potřeby dítěte i potřeby rodičů, jak bezproblémově zvládnout kojení, co dělat v situacích, kdy se to moc nedaří, jak sladit režim dítěte, maminky a celé rodiny tak, aby vše bylo v harmonii. Pomáhá i praktickou pomocí v domácnosti či při péči o miminko v případech, kdy je to třeba, aby si maminka mohla odpočinout a načerpat síly.

 

RANNÉ DĚTSTVÍ DÍTĚTE

I po ukončení šestinedělí je pro rodiče a jejich děti důvěryhodnou osobou, na kterou se obrací ve chvílích, kdy sami nevidí cestu a hledají východisko z různých životních situací v oblasti zdraví těla i duše, vztahů a rodinných vazeb.